Az eddigi legkorrektebb Android és iOS összehasonlítás

Android vs. iOS

Az iOS felhasználók egyik legkedveltebb érve saját igazuk mellett, hogy az Apple eszközei egyszerűen működnek. Mindenféle tweak, hack, vagy hozzáértés nélkül, de működnek - és szebb, jobb, gyorsabb az UI. Nekem volt szerencsém mindkét OS-t használni, és be kell valljam, hogy hasonló eredményre jutottam, mint a videó készítője. Voltak olyan dolgok az iPhone-on, amik hasznosak, tetszetősek voltak, de ha valamit konkrétabbat akartam csinálni, bizony én is vakartam a fejem.

Arról nem is beszélve, hogy Jailbreak (~Android root) nélkül búcsút inthet az ember minden nemű testreszabásnak. Nyilván tudnék most millió és egy példát hozni, miért gondolom azt, hogy az Android felhasználóbarátabb, mint az iOS, de a lent látható videók (bár angol nyelven) sokkal pártatlanabb, tisztább összehasonlítás nyújtanak, mint amit én tudnék írni.

Az első rész leginkább az alap funkcionalitásra koncentrál, mint az alkalmazásokon blüli navigáció, a felbontás, vagy épp az ikonok elhelyezése. Fontos megjegyezni, hogy mindkét eszköz mindenféle extra trükk nélkül futott, tehát sem root jogok, sem Jailbreak nem játszott. A multitasking kérdését pedig úgy gondolom, hogy végleg rövidre zárja.

A sorozat második része az alkalmazásokra, valamint az alkalmazások ekoszisztémájára helyezte a hangsúlyt. Bemutatja, hogy az Apple esetén nem elég, hogy a telefonon ki kell fizetni az adott programot, ha a tableten is szeretné használni az ember, bizony extra dodókat kell kicsengetnie érte - ugyanazért az alkalmazásért, amit már egyszer kifizetett. Emellett láthatjuk, hogyan működik a push install, azaz a webes felületről történő telepítés (a telefon érintése nélkül). Plusz a weboldalak direkt átküldése adott állapotban a telefonra, ismét egyetlen kattintással, és anélkül, hogy a telefonhoz hozzá kéne nyúlni. Megemlíti, hogy az Android rengeteg különböző telefonra elérhető - ismét a választás lehetősége.

A 4G kérdése is jogos, bár hazai viszonylatban úgy gondolom, hogy nem igazán döntő jelentősségű. Ami lényegesebb, hogy míg az Androidok már egyjó ideje rendelkeznek ilyen antennával, addig az Apple-felhasználók esetén addig kell várniuk, amíg Cupertinoban úgy döntenek, hogy beépítik a telefonba. A cserélhető akkumulátor kérdése is érdekes szempont, elvégre tényleg nem munka és idő kicserélni egy teljesen töltött telepre a halottat, és újabb 10 órát nyerni. A töltő kérdése pedig ismét úgy gondolom, hogy nem is kérdés: az Android egységességével nem lehet vitatkozni. Bárhova megyek, ha van legalább egy Android töltő, az biztos, hogy nekem is jó lesz. Vagy egy microUSB kábel, ami azért elég mindennapos dolog.

A harmadik videó az értesítési terület funkcionalitásával kezd. Az egyetlen ujjmozdulattal elérhető területen nem csak a gyártók felületeivel, de a Widgetsoid nevű alkalmazással is bármelyik telefonra elérhető. Mindez iOS-en úgy néz ki, hogy ha kapcsolgatni akarjuk a rádiókat és antennákat, kénytelenek leszünk a beállításokban működni.

Az iOS 5-ben az Apple is bevezette az értesítési területet, de mint a videón is látható, hogy jóval macerásabb használni. Példának okáért anélkül, hogy megnéznénk, mi is érkezett pontosan, az ikonoknak köszönhetően azonnal láthatjuk, milyen értesítést kaptunk (E-mail, SMS, Facebook, stb...). A telefonkönyv alkalmazás bemutatása azonban sántít egy kicsit, mivel az a Samsung saját Touchwiz-es mókája - azonban a szociális integráció teljes mértékben létezik, és egyszerű, kényelmes. Nem kell külön programot indítani, minden egy helyről elérhető. Míg a képek frissítését, és a különböző információkat automatikusan be tudja frissíteni (alap lehetőségekkel), addig iOS-ben ezt manuálisan kell megtenni (gondolom a Facebook alkalmazás ott is megoldja, de ismét, most külön program indítása nélkül nézte a dolgok működését).

Az e-mailezés, különösen a csatolmány kezelése ismét egy olyan pont, ami a kényelem és az egyszerű működést mutatja be - csak ebben az esetben, szemben az általános nézettel, ismét az Android kényelmesebb (és okosabb is, mint ahogy kiemeli).

Az alkalmazások elérhetősége, a sideloading megint olyan kérdés, ahol az Android jelentős előnnyel rendelkezik. Nem csak rengeteg alternatív Market lehetőség van, de akár az e-mailben elküldött APK file-t is lehet direkt installálni. Ezzel szemben az iOS-nél csak az App Store érhető el, és jailbreak nélkül sideloading sincs (és még mindig nem használunk rootolt vagy jailbreakelt eszközt). És ez nem csak azt jelenti, hogy bármikor lekalózkodhatunk egy programot, és ingyenesen telepíthetjük, de ha egy ismerősünk fejleszt egy appot, könnyedén tesztelhetjük, és nem kell arra várnunk, hogy vajon az Apple engedélyezi-e, hogy az App Store-ból letölthessük.

Ami az adatok védelmét illeti, teljes mértékben egyetértek a videó készítőjével: a Google sandbox megoldása remek lehetőséget biztosít, hogy lássuk, mihez fog hozzáférni az adott program. És abban is igaza van, hogy ha vírust telepítünk, és gondunk származik belőle, a mi bajunk: el kellett volna olvasni. Ezzel szemben iOS-en nem tudhatod, hogy pontosan mit is ér el a fejlesztő (bár a kontaktokhoz most már külön engedély kell).

A negyedik rész az alkalmazásokra koncentrál. Kezdetnek az elvesztett telefonnal kapcsolatos lehetőségeket mutatja be. Az Apple lehetőséget biztosít, hogy GPS segítségével megtaláld az eszközt, zárold, vagy töröld távolról, esetleg valami hangot is lejátszhatsz. De ennyi. Androidra ezzel szemben rengeteg alkalmazás érhető el, amelyek funkciói messze meghaladják az iOS-ben találhatókat. És még mindig nem rootoltuk a telefont. Gyakorlatilag, az alkalmazás telepítésével bármikor, bárhonnan megtalálhatjuk elvesztett drágaságunkat, még akkor is, ha a tolvajok factory resetet tolnak rá, vagy kikapcsolják a GPS-t.

Az iOS megoldása a crashelt programok bezárása egy nagyon okos trükkel van megoldva, míg az Android az arcunkba nyomja, hogy bizony sz*r van a palacsintában. És ez valóban zseniális. A statisztikával jelenleg nem foglalkoznék, mivel úgy gondolom, hogy a videók objektivitását jelentősen csökkentené, ha légbőlkapott számokkal kezdenék el dobálózni.

A Flash kérdése megint érdekes, elvégre iOS-en nem elérhető, és ma már egyre jobban terjed a HTML5, még mindig léteznek olyan oldalak, amelyek Flash-t használnak. És ismét, mi döntjük el, hogy telepítjük-e, vagy tudunk nélküle élni.

Ami a launchert illeti, igen, millió és egy iOS-t idéző megoldás létezik Android-ra, bár nekem személy szerint nem tetszik az UI, így soha nem foglalkoztam a kérdéssel. És ehhez ismételten nem kell rootolni a telefont, míg egy iOS eszköz kinézetének megváltoztatása jailbreakkel kezdődik.

Természetesen nem vitatom, hoygy az iOS is felhasználóbarát, illetve használható. De mint a videók is mutatják - és szerintem messze a legkorrektebb módon, amit eddig láttam -, a fanboyok által harsogott "az Android ezért meg azért gagyi" című kommenteknek nincs sok valóságalapja. Valójában, az OS-sel járó alapvető, root és tweakek nélkül elérhető funkcionalítás messze túlmutat az Apple által kínált lehetőségekkel. Nyilván a másik oldal is rendelkezik olyan előnyökkel (például a hardver és szoftver egy helyen történő fejlesztése - nem a gyártás!), amik pluszt jelentenek számukra, de azt hiszem a sorozat rengeteg olyan tévhitet dönt meg, amik különböző okokból nagyon elterjedté váltak.