(Ismét) Más tollával ékeskedik az Apple

Patent Troll

Ezúttal nem gondolom, hogy túlzó lenne a cím. Sőt, szerintem még finoman is fogalmaztam. Ahhoz azonban, hogy megértsük, hogyan kaphat az Apple minden triviális, már korábban is létező dologra szabadalmat, kicsit mélyebbre kell ásnunk az ezzel foglalkozó aktakukacok papírdombjai között - és hamar rájövünk, hogy a rendszer rossz, és jelen állapotában alkalmatlan a feladatára. Ezt is bizonyítja, hogy az Apple szellemi tulajdona lett az érintőképernyős telefonok feloldásának megvalósítása. De.

Amerikában az USPT Office foglalkozik a szabadalmak elbírálásával és kiosztásával. Ahhoz, hogy valaki levédessen bármit - szó szerint bármit -, ami szoftveres megoldásokhoz kapcsolódik, nemes egyszerűséggel csak be kell sétálnia, letenni pár papírt, amin kifejti, mit és hogyan képzelt el. Aztán vár. Innentől lényegtelen, hogy valaha megvalósítja-e, vagy csak a fiókban marad a terv, ha megkapja rá a jogait, onnantól az az ő drágasága. Ha pedig közben valaki más megvalósította - lényegtelen, hogy tudott-e a kérelemről -, és használja, nos, az kezdheti a dolgozókat jogászokra cserélni. Dióhéjban így működnek a dolgok.

A kérdéses kérvényt még 2005 decemberében nyújtotta be az Apple - igen, akkor, amikor sem iOS, sem iPhone nem volt. Még pletyka szinten sem. Előrelátó géniuszok? Aligha. Bármennyire is nehéz lesz egyeseknek beismerni, az ötletet az Apple lopta - nevezzük lopásnak, hiszen már létező, más által kitalált megoldást akartak sajátjuknak tituláltatni.

2005 elején jelent meg egy Windows CE telefon, a Neonode N1m. Mint az alábbi videón is látható, valami semmirekellő már az Apple előtt merte használni a forradalmi megoldásukat! A vérlázító tettre a bizonyíték 4 perc körül látható.

Két kérdés jogosan merülhet fel: mi ez a Neonode N1m, és most akkor a prior art mennyit is ér? Kezdjük az elsővel.

Őszintén, a mai napig nem is hallottam róla. A videót az első iPhone bemutatásának éjjelén töltötték fel, gondolom egyfajta görbetükörnek, hogy pontosan mekkora forradalom is történt Cupertino-ban. Valószínűleg az USPT hűséges droidjai sem hallottak róla, ami teljesen normális, hiszen ők is csak emberek. Ráadásul ha még csak most jutottak el 2005 végére, nyilván nem az a legnagyobb gondjuk, hogy egyáltalán bárminek is utánajárjanak. Azonban ez az a pont, ahol a prior art életbe lép.

Már korábban hallhattuk ezt a kifejezést, hiszen a Samsung is ezzel igyekszik védeni a Galaxy Tab-eket az iPad ellen. A dolog dióhéjban annyi, hogy ha már korábban más előállt az említett szabadalomban foglaltakkal, akkor bizony bukta van, és valaki feleslegesen töltögetett papírokat. A tabletek esetén ez a 2001: A Space Odyssey című filmben látható eszközt jelenti, amely gyakorlatilag minden feltételt teljesít, amit az Apple saját forradalmi újdonságának akar betudni.

Jelen esetben pedig egy, abban az évben korábban bemutatott dolgot akartak jó előre magukénak tudni - ugyan akkor még nem tudták, mire fogják használni, azt azért tudjuk, hogy nem totál hülyékkel van tele az a hely. Igazából olyanok, mint az ősemberek - gyűjtögetnek. Valószínűleg ezzel a papírral a kezükben ismét a bíróságokon akarnak majd vitézkedni, és beperelni mindenkit, aki telefont mer gyártani rajtuk kívül arcátlanul ellopja az ötleteiket.

Persze a dolog pikantériája most következik, hiszen ezt csúnyán benézték. És ők viszont tudtak róla, hogy létezik a Neonode.

A szabadalom egyébként a képernyő feloldására vonatkozik, előre definiált útvonalon, indikátorokkal és hardveres visszajelzéssel segítve a felhasználó dolgát.