Samsung: az iPhone nem is létezne nélkülünk

Samsung vs. Apple

Mint azt ahogy mára már mindenki jó alaposan megtanulta és az emlékezetébe véste, az Apple 2007-ben feltalálta az érintőképernyős telefont, forradalmian és végérvényesen megváltoztatva az életünket. A többi gyártó - valamint a Google - a sikeren felbuzdulva pedig gátlástalan, gusztustalan módon elkezdte másolni a termékeit, amikért persze nem fizettek semmilyen licence díjat. Legalábbis ezt harsogják már lassan másfél éve, amikor is Jobs megindította személyes jihadját nem csak a Samsung, de az Android ellen is. Mindezidáig a koreai gyártó csendben tűrte a pofonokat, most azonban elegük lett, és kinyílt a bicska a zsebükben.

A The Wall Street Journal által publikált bírósági levélben a jelenleg világelső mobiltelefon gyártó cég az alábbi éles - és valószínűleg minden Apple fanboy számára arcátlan hazugságnak minősülő - érvekkel mutatja be, hogy a félbeharapott alma bizony nem állja ki az idő vasfogát, és alaposan elkezdett rohadni.

"A Samsung már 1991 óta, közel 20 évvel az iPhone bejelentése előtt végzett kutatásokat és fejlesztéseket a mobil kommunikáció területén, melynek köszönhetően a mai okostelefonok funkciónak jelentős hányadát sikerült megvalósítania. Ennek megfelelően az Apple nem is tudta volna eladni az első iPhone-t a cég által birtokolt kulcsfontosságú szabadalmak használata nélkül."

Az igen határozott kezdő fellépés után nézzük, hogyan is született meg az iPhone. Bármennyire is fájó ezen sorokat olvasnia sok embernek, az Apple saját belső dokumentumai is bizonyítják, hogy 2006-ban több céggel - köztük a Sonyval is - tárgyaltak, hogy az amúgy publikus tervek alapján hogyan fejlesszék ki első okostelefonjukat. Ennek eredményeként az év februárjában meg is született az első formaterv, majd az ezzel kapcsolatban kiadott közlemény említést tett a Sony designerei és az Apple vezetői között lezajlott beszélgetések közül is jó néhányat.

"Ellentétben az általános nézetekkel, az Apple saját belső dokumentumaiban is elismerte, hogy az erőssége nem a kutatás és fejlesztés, hanem a már meglévő technológiák sikeres reklámozása és eladása. Ugyancsak ellentétben a cég véleményével a Samsung nem szándékozik és nem is másolta le a termékeiket, de a széleskörű paletta segítségével a legnagyobb piaci ellenféllé lépett elő. 2006-ban már a dél-koreai gyártónál is megjelentek olyan tervek, melyek lekerekített, négyszög alakú eszközöket mutattak, nagy kijelzővel, és egyetlen gombbal, valamint az ikonok kiosztását és elrendezését is részletesen tárgyalták."

A Samsung már 2007 januárja előtt is számos olyan eszköz fejlesztésén dolgozott, amelyek külsőre hasonlítottak a később bemutatt iPhone-ra. Az első formatervek 2006 nyarán jelentek meg, amikor a megnövekedett kijelzők iránti igény kezdett hangsúlyos szerepet kapni a piacon. Ekkor született meg az asztaloknál az a kinézet, amely ma a legtöbb okostelefonjukra - és sok más gyártóéra is - jellemző.

További dokumentumok bizonyítják, hogy még jóval az iPhone bemutatása előtt, önállóan dolgoztak azokon a design terveken, amelyeket az Apple szerint másoltak, és az iPhone bemutatása után történt hirtelen váltás a Samsung telefonjainak külső megjelenésében. Mint az ismeretes, a cupertinoi cég 2007-ben lépett be a mobiltelefon piacra, és a koreai cég nem egy olyan prior-art felmutatásával tud védekezni, amelyek egyértelműen érvénytelenítik az Apple állításait.

"Az Apple mobil piacra történő belépésekor erősen függött a Samsung technológiájától, amelyeket a mai napig használ: a flash memóriákat, alkalmazás processzorokat és memóriachipeket a mai napig a dél-koreai gyártó szolgáltatja az iPhone-hoz. Emelett számos olyan szabadalmat is aktívan használnak, melyekért semmilyen licence díjat nem fizetnek a legnagyobb versenytárs számára."

Ezek között számos olyan alapvető 3G szabadalom is megtalálható, mely elengedhetetlen a telekommunikációs eszközök megfelelő működéséhez. Ezeket az Apple-n kívül minden OEM-mel sikerült kereszt-licencelési szerződések keretein belül kiadniuk, ám a cupertionoiak nem voltak hajlandóak semmilyen formában fizetni a technológiák használatáért - amelyeket a mai napig nyugodt szívvel alkalmaznak mind az iPhone, mind az iPad esetén.

Bár a fent leírtak nem jelentenek sok újdonságot, jó látni, hogy a Samsungnál betelt a pohár, és kinyitották a szájukat. Számomra a legviccesebb dolog az egész történetben, hogy a következő iPhone-ba ugyanaz a négy magos Exynos processzor kerül majd, amely jelenleg a Galaxy S 3 lelkét adja - plusz emellé a HTC által használt alumínium unibody kialakítással várható az Apple következő okostelefonja. Ami ugye alapvetően senkit nem zavarna, ha közben a cupertinoi varjú hadak nem kárognának folyamatosan az összes Android OEM-re, mint mocskos tolvaj bandára.

De személy szerint én egyre inkább úgy látom, hogy az Apple kivárja, amíg valaki kitalál valami jót, lemásolja (notification drawer, például), majd spanyol viaszként kezelve azt elkezdi perelni az eredeti ötletgazdákat. Persze vitathatatlan, hogy ez vice versa is jelen van, de ez a piaci verseny rendje és módja az idők kezdete óta. Ennyi erővel Galamb József utódai is perelhetnének minden autógyártót, akik négy kerekű járműveket dobnak piacra - elvégre ők is csak másolják azt, amit valaki régen megalkotott.

Illetve - ha már mobil piacon vagyunk - a Motorola is elcibálhatna mindenkit a bíróságra, elvégre annak idején ők alkották meg a mobiltelefont, mint olyat.