Tenyérnyi evolúció, avagy a Nexus útja

Nexus Evolution

Nosztalgiázni jó - érdekes visszatekinteni, hogy honnan jutottunk el oda, ahol ma tartunk. Nincs ez másként az okostelefonok esetén sem. Ahogyan az Android, úgy vele együtt párhuzamosan a zászlóshajónak számító Nexus család minden tagja megmutatta, hogy nem feltétlenül kell ahhoz zsebre tehető atomerőmű, hogy a legjobb Android élményt kapjuk.

Amit mindig is imádtam a Nexus telefonokban, az nem csak a garantált támogatás ~2 évig - ez egy nagyon fontos szempont. De ami talán még inkább növeli ezen telefonok értékét, az a tiszta Android élmény, mindenféle ráhúzott felületek és szolgáltatói belepiszkálások nélkül. De erről már korábban értekeztem, és most nem is ez a lényeg.

Nézzük tehát, hogyan jutottunk el a Galaxy Nexus-ig, amely hamarosan nálunk is megjelenik, és a jelenleg piacon lévő (egyik) legjobb Android.

Az egész 2010-ben kezdődött, amikor a HTC által készített Nexus One utat tört magának a tömegekhez. A telefon az akkor felső kategóriának számító, egy magos, 1GHz-es Snapdragon processzorral, valamint 512Mb RAM-mal dolgozott. A 3.7"-os LCD kijelző mellett egy trackball is található volt rajta, amely másodállásban több színű LED értesítőként funkcionál. A kamera 5 megapixeles volt.

Az alumínium váz igazi professzionális érzést nyújtott, és méltó ellenfélként lépett színre az akkori iPhone ellen. Az Android 2.0/2.1-nek, valamint a későbbi folyamatos optimalizációknak köszönhetően a telefon fantasztikus módon futtatta az operációs rendszert.

A Nexus One volt az első telefon is, amelyet a Google a szolgáltatók helyett független formában is elérhetővé tett. Bár az eladások nem váltották be a hozzá fűzött reményeket, sokak számára a mai napig fő telefonként szolgál.

Ez azonban nem tartotta vissza a Google-t, hiszen első sorban nem tömegtelefonnak szánták a Nexus-t. Így, talán nem is meglepő módon, a cég megkezdte saját "iPhone-jának" következő tagjának tervezését. A dolog egyszerű volt: minden OEM letette az asztalra, amiről úgy gondolták, elhozza a felhasználók számára a legjobb Android élményt, majd megszületett a döntés, ki lesz a befutó. Taiwan után ezúttal Koreára mosolygott a Nap, és megszületett a Nexus S.

A Samsung által készített telefon zseniális. Volt szerencsém tesztelni, és azt kell mondjam, a mai napig nem fogtam még a kezemben hozzá foghatót. Az 1GHz-es Samsung Hummingbird processzor, a 4"-os, ívelt Super AMOLED kijelző, az NFC chip, a 16Gb-os belső tárhely, az 512Mb RAM és az 5 megapixeles kamera, és az előlapi kamera remek módon dolgozik össze. Azonban a színes LED, valamint a microSD slot hiánya miatt sokan lemondtak róla.

A Nexus S volt az első telefon, amelyet felkarolt egy szolgáltató, valamint 4G antennát is kapott. Emellett vele együtt mutatkozott be a Gingerbread is, ám ennek ellenére sokak számára nem hozta az elvárt újításokat, főleg hardveres szinten. De ettől függetlenül egy kiváló telefon, és a mai napig állja a sarat - és hamarosan Ice Cream Sandwich-et is kap.

És ezzel elérkeztünk a Galaxy Nexus-hoz, amely a második Samsung által készített Nexus. Az új zászlóshajó egy 4.65"-os, 720p felbontású HD Super AMOLED kijelzővel büszkélkedhet, amely szintén megkapta a minimális ívet. A hardveres, illetve a kapacitív gombok teljesen eltűntek, a helyüket a szoftveres gombok vették át. És visszatértek a színes LED-ek is, melyek a telefon alján helyezkednek el.

Ellentétben elődjével, a G-Nex váza tartalmaz alumínium részeket is. Bár a telefon nem a ma elérhető legjobb hardvereket tartalmazza, fontos észben tartani, hogy a Nexus program sosem erről szólt. Egy Nexus referenciaként szolgál az OEM-ek részére, hogy mi az az optimális hardver, amin a következő 2 évben garantáltan futni fog az operációs rendszer.

A telefon lelkét az 1.2GHz-es (1.5-ig húzható), TI OMAP4460 SoC adja. Az 1Gb RAM mellett 16Gb-os belső tárhely található, a MicroSD slot ismét kimaradt a telefonból. Az 1.750mAh-s akkumulátornak köszönhetően a G-Nex könnyedén kihúzza egy napig, közepes használat mellett is. A hátoldali kamera 5 megapixeles maradt, azonban 0 másodperces záridővel rendelkezik. Természetesen az NFC chip is fellelhető a telefonban, amely az ICS-nek köszönhetően immár jóval szélesebb felhasználást biztosít.